WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

İshalli Bebeğin Beslenmesi

İshalli çocuğun beslenmesi

Yazdır

Büyük çocuklarda günde üç kez den fazla sayıda sulu dışkılama ishal olarak kabul edilir. Yalnızca sık dışkılama, kıvam bozuk değilse ishal sayılmaz. Özellikle küçük bebeklerde beslenme şekline göre dışkılama sayısı değişir. Örneğin yeni doğan döneminde günde 3-5 kez dışkılama, kıvamı normal olmak koşulu ile normal sayılır.

İshalli bebekte beslenme

Yazdır

İshal olan bebeklerde genellikle kusma da görülür. Kusma ve is­hal nedeniyle su ve tuz kaybeden bebek yorgun düşer ve halsizleşir. Bu yüzden çoğunlukla beslenmeyi reddeder. Böylesi bir durumda eczanelerde bulunan tuz-şeker karışımı elektrolit çözeltilerden kullanmanız faydalı olabilir.

İshal olan bebek ne yemeli?

Yazdır

Bebeğinizin dışkısından ishal olduğunu anladıysanız öncelikle yapmanız gereken şey bebeğin beslenme alışkanlığını bir parça değiştirmek. İshal sırasında bebeği nasıl besleyeceğimiz çok önemlidir. Özel sıvı takviyelerinin yanında bebeğe özel diyet vermeliyiz.

İshal Durumunda Çocuğun beslenmesi

Yazdır

Çocuklarda İshal

İshal, çocukluk döneminde ağır seyreden ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmadığında çocuğun büyümesi ve gelişmesini ciddi şekilde etkileyen bir hastalıktır. Çocukluk döneminde beslenme hataları, ek besinlere erken veya çok geç başlanması, yanlış mama seçimi, aşırı beslenme, besin zehirlenmeleri, uzun süre antibiyotik kullanımı ve enfeksiyonlar ishalin başlıca sebeplerini oluşturur.

İshalli Çocuğun Beslenmesi

Yazdır

Çocuğunuz Altı Aydan Küçük ve Henüz Ek Gıda Almıyorsa

Emzirmeyi sıklaştırın.

Her kaka yapışta çaydanlığın altındaki kaynamış ve soğumuş sudan olabildiği kadar çok içirin.

Çocuğunuz Ek Gıda Alıyorsa

Çocuğunuzu yemeye teşvik edin ve ona, günde en az 6 kez yiyecek sunun.

Kısa aralıklarla enerji ve proteinden zengin, yumuşak, taze hazırlanmış, püre şeklindeki yiyeceklerden (beyaz peynir, haşlanmış yumurta, patates, yoğurt, yoğurt ile yapılmış az yağlı pirinç çorbası, tarhana çorbası, pirinç lapası, haşlanmış et, ızgara köfte, az yağlı pirinç pilavı, makarna gibi) verin.

İshalli Çocuğun Beslenmesi

Yazdır
Çocuğunuz Altı Aydan Küçük ve Henüz Ek Gıda Almıyorsa
Emzirmeyi sıklaştırın.
Her kaka yapışta çaydanlığın altındaki kaynamış ve soğumuş sudan olabildiği kadar çok içirin. Çocuğunuz Ek Gıda Alıyorsa
Çocuğunuzu yemeye teşvik edin ve ona günde en az 6 kez yiyecek sunun.
Kısa aralıklarla enerji ve proteinden zengin yumuşak taze hazırlanmış püre şeklindeki yiyeceklerden (beyaz peynir haşlanmış yumurta patates yoğurt yoğurt ile yapılmış az yağlı pirinç çorbası tarhana çorbası pirinç lapası haşlanmış et ızgara köfte az yağlı pirinç pilavı makarna gibi) verin.
Potasyumdan zengin besin olarak muz püresi veya taze sıkılmış meyve suları içirin.
Şekerli ve yağlı yiyecekler ishali artırır. Çocuklara böyle gıdalar (çikolata bisküvi gofret kuruyemiş pastalar meşrubatlar yağ bol reçel pekmez) vermeyin.
Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin ishalli çocuğunuza hiçbir yararı yoktur.

Çocuklar için İshal Diyeti

Yazdır

1.Gün: Elma suyu veya rendesi, muz, havuç suyu, açık çay, kanatılmış soğutulmuş su, doktorunuz gerek görürse tuz-şeker eriyiği. SÜT VERİLMEZ

2.Gün: taze yoğurt, yoğurtlu lapa, yoğurtlu pirinç suyu, havuç püresi, limonla ezilmiş muz, az miktarda bisküvi eklenebilinir.

3.Gün: Haşlanmış patates, yağsız şekersiz süt, limon ve naneli çay, az yağlı çorbalar (sehriye, pirinç, sebze)

İshali olan çocuğa verilmemesi gereken içecekler nelerdir?

Yazdır

İshali olan çocuğa verilmemesi gereken içecekler nelerdir?

• Şekerli meyve suları, şekerli çay, gazoz, kola gibi kanda sodyum fazlalığına neden olabilecek içecekler,
• Kahve, bazı medikal çaylar ve sıvılar gibi uyarıcı, idrarı arttırıcı ve müshil etki oluşturabilecek içecekler verilmemelidir.

Çocuklardaki ishal için Tuz-Şeker eriği

Yazdır

Ishal Nedir?

İshal, yirmi dört saatte üçten fazla sulu dışkılama veya anne sütü alan bebeklerde her zamankinden daha sık ve sulu dışkılamadır. Dünyada her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 2.2 milyon çocuk ishal nedeniyle ölmektedir. İshale bağlı ölümler sıklıkla su ve mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Ayrıca beslenme durumunun iyi olmaması ishal ve ishale bağlı ölüm riskini arttırmaktadır. İshalle birlikte çocuklarda kusma, karın ağrısı ateş de görülüyorsa zaman kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

İshal için Babör tarifi

Yazdır

İshal, dışkılama sayısındaki ve miktarındaki ani artıştır. İshalin en büyük tehlikesi vücudun fazla sıvı kaybına bağlı olarak kurumasıdır. Bu durum, dil ve ağız içinin kuruması, az işeme, ya da koyu ve kıvamlı idrar yapma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. İshal tedavisinin esas amacı sıvı kaybını önlemektr.

Neden olur?

İshalin en sık nedeni el-ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. virüslar, en sık rastlanan nedenlerdir. Bazen bakteri ve parazitler de, ishale yol açabilir. Ender olarak besin allerjisi ve fazla meyva suyu içmek de ishal nedenidir. Eğer çocuğunuzun, 1 günde, 1-2 defa dışkılaması varsa, bu, muhtemelen çocuğunuzun alışık olmadığı bir şey yemesine bağlıdır. Ayrıca, 2 günden uzun süren sıvı ağırlıklı beslenme de sulu dışkılamaya neden olabilir.

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.