WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Çocuğunuzla evde kaliteli zaman geçirin

Yazdır

Kaliteli zaman ne demek? Ne demek değil?

Kaliteli zaman kavramı, çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi besleyen, birlikte olmaktan öncelikle keyif aldığınız zaman dilimidir. Hem siz hem de çocuğunuz, birlikte olmaktan keyif alırsınız ve bu sayede de ilişkinizi beslemiş olursunuz.

Uzman Psikolojik Danışman Seçil Akaygün Cüntay: “Kaliteli zaman uygulamalarında mutlaka bir etkinliğin yapılması şart değildir. Bazen anne babalar çocuklarıyla sohbet ederek, gazete ve dergi okuyarak, kendi günlük hayatlarından bahseden diyaloglar içersinde de kaliteli zaman geçirebilirler.” diyor.

 

Kaliteli zaman için

• Çocuğunuzla birlikte olmayı gerçekten istemeniz ve bundan keyif almanız çok önemlidir. Aksi halde kaliteli zaman uygulaması hem sizin hem de çocuğunuz için hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.
• Günlük hayatın temposu, iş yoğunluğu ve stres gibi faktörler, sizin kaliteli zamanı, günün hangi diliminde geçireceğiniz konusunda kafa karıştırıcı olabilir. Buradaki ipucu, her ailenin keyif aldığı zaman dilimini bulabilmesidir. Kimi anne-baba hemen, işten geldikten sonra, çocuğuna zaman ayırmak isterken, bazı aileler için sabah saatleri çok daha keyifli olabilmektedir.
• Kaliteli zaman geçireceğiniz süreden çok, içeriği ile önemlidir. En az 20 dakika olmak üzere çocuğunuzla geçireceğiniz süreye birlikte karar verebilirsiniz. Sürenin sonunda, süreyi uzatmak isterseniz buna da birlikte karar verebilirsiniz.
• Kaliteli zaman uygulamasını çocuğunuzla yaptığınız ek bir uygulama gibi yürütmek yerine, günlük hayatınızın akışı içine yerleştirebilirseniz, bir süre sonra siz de çocuğunuz da kaliteli zaman uygulamasından keyif alırsınız. Hem çocuğunuzun duygusal ve sosyal gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.
• Kaliteli zaman uygulamalarında hem sizin hem de babasının katılımı önemlidir. Eğer, aynı anda olamıyorsa bile, farklı zamanlarda bu uygulamayı yürütebilirsiniz.
• Televizyon ve bilgisayar gibi seçenekleri kaliteli zaman uygulamalarında ikinci planda tutabilirsiniz çünkü önemli olan karşılıklı bir iletişim ve paylaşım yaratabilmektir.

Kaliteli zaman geçirebilmek göz önünde bulundurmanız gerekenler:

• Çocuğunuzun yaşı, gelişimi,
• Dönemsel ihtiyaçları,
• İlgi alanları,
• Sevdiği ya da sevmediği oyun, oyuncak ve etkinlikler,
• Günlük düzen akışını göz önünde bulundurmalısınız. Beş yaşındayken sevdiği, tercih ettiği oyun ve oyuncaklar, ilerleyen yaşlarda değişebilir. Bunu bilmek hem çocuğunuzun yaşına ait gelişimi destekler hem de çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi yeniler.

Evde kaliteli zaman geçirmek

Aşağıda yer alan öneriler size evde kaliteli zaman diliminde yapılabilecek etkinlikler konusunda küçük ipuçları verebilir. Ancak unutmamalısınız ki kaliteli zaman geçirmek, sadece oyun oynamak veya etkinlik yapmak anlamına gelmemektedir. Birlikte yapacağınız sohbetler de “çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun” onun gelişimini besleyecektir.

Gazete, dergi, kitap: Gazete ve dergileri okumak kadar çocuğunuzla değişik etkinlikler yapmanız da oldukça keyiflidir. Resimler hakkında konuşmanız, resimlerdeki insanlara konuşma balonları yazmanız, kendi gazetenizi yaratmanız, evinizin gazetesini çıkarmanız, dergilerde yer alan ilginç fotoğraflara yeni başlıklar yaratmanız çok keyifli olabilir.

Yemek saati: Yemek yemek bazen çocuğunuz için çok zevkli olmayabilir ama her çocuk yemek yapmayı sever. Sandviç malzemeleri hazırlayıp, bunlardan enfes bir sandviç yapmak, meyve salatası hazırlamak, puding yapmak, minik bir tost partisi hazırlamak oldukça keyiflidir. Bunu yaparken malzemeleri hazırlayabilir, işin yaratıcı kısmı için, havuç, zeytin, ketçap gibi malzemeleri kullanarak değişik şekiller yaratabilirsiniz.

Alışveriş: Alışveriş etkinliğinin ilk bölümü bir alışveriş listesi hazırlamakla başlar. Birlikte evde neyin eksik olduğu belirleyip, listenize not edin. Belli bir miktar para ile markete gidin ve işbölümü yapın. Mesela çocuğunuzdan süt ürünlerini almasını isteyebilirsiniz.

Tamir zamanı: Evde bulunan her nesne çocuğunuz için oyuncak olabilir. Çocuğunuz da genelde nesnelerin içinde ne olduğunu çok merak eder. Bunun için yaşına ve becerisine uygun olarak kendi tamir çantası çocuğunuza hediye edebilir, evde bulunan minik tamirleri birlikte yapabilirsiniz.

Uydurmaca–yaratmaca: Atmayıp da sakladığınız her şey bu oyuna katılabilir. Boncuklar, düğmeler, alüminyum folyo, küçük kumaş parçaları çocuğunuzla yaratma gücünüzü ateşleyecektir. Dilerseniz bir şehir inşa edebilir, dilerseniz bir eğlence parkı oluşturabilir veya bir uzay üssü planlayabilirsiniz. Sizin de eğleneceğiniz kesin.

Kendi filmini çek: Film için kameraya her zaman gerek yok. Kartondan yapacağınız bir kamera ile etrafında gördüğü her şeyin filmini çekebilir, hayal gücünüzün sizi götürdüğü yerlere gidebilirsiniz.

Bahçedeki bilim adamı: Artık bahçe bulmak zorlaştı belki ama küçük bir park da işinizi görebilir. Küçük bir deftere toplanmış numuneleri yapıştırarak, yanına nerede nasıl bulduğunuzu yazarak veya çizerek bir bilim adamının araştırmacı gözüne sahip olabilirsiniz.

Kutuda ne var?: Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak çocuğunuzun bulmasını isteyebilirsiniz. Kim bilir belki sadece 3. soruda doğru cevabı verecek. Nesneyi bulmak için ilk seferde sizden çok bilgi alması gerekecek. Oyunu, ikinci kez oynadığınızda, inanın çok daha az soruya ihtiyaçları olacak.

“Bu olmasa ne olurdu?”: Evinizden topladığınız 8-10 tane objeyi bir kutuya koyun. Mum, ataç, bant, kalem kapağı gibi birçok nesne olabilir. Şimdi sıra şu soruyu sormakta: “bu ..... olmasa ne olurdu?” Yaratıcılığınızı kullanın ve nesnelere ikinci bir rol biçin.

Nerede acaba: Evinizin bir yerine bir nesne saklayın. Sonra bu nesneyi bulmaları için küçük ipuçları hazırlayın; “senin odandaki ilk çekmecede bir bilmece var, onu bilirsen, bu seni ikinci ipucuna götürecek” gibi. Bu şekilde vereceğiniz ipuçları ile evinizde minik bir dedektiflik oyunu kurmuş olacaksınız.

Evde sergi: Evinizin bir bölümünü veya sadece bir duvarını çocuğunuzun yaptığı, resim, faaliyet, etkinlik, maket gibi malzemeler için sergi salonu haline getirin. Birlikte sergi davetiyeleri hazırlayın, evinizde bir sergi açılışı yaparak, çocuğunuzun emeğini paylaşmasına imkân verin. Kim bilir, belki sergideki ürünlere müşteri de çıkabilir.

 

• Çocuğunuzla birlikte paylaşımda bulunabilmektir.
• Sizin de eğlenmeye çaba göstermenizdir.
• Duygularınızdan konuşmanız, nelerden keyif alıp almadığınıza dair birbirinize geri bildirim vermenizdir.
• Hepsinden önemlisi çocuğunuzla birlikte zaman geçirmenin keyfini çıkarmanızdır.

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.