WWW.BEBEKYEMEKLERIM.COM

Toprak ve Güzel Bebeklerin Yemekleri

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

Beslenme Makaleleri

Çocukların 3'te 1’i kahvaltı yapmıyor

Yazdır

Kahvaltı çocuk gelişiminde büyük önem taşıyor. Ama uzmanlar ülkemizin bu açıdan zayıf olduğunu belirtiyor.

Nestle Halk Sağlığı ve Beslenme Uzmanı Sarah Richards, düzenli kahvaltı etmenin ve kahvaltıda tam tahıl tüketiminin önemine değinirken, Türkiye'de okul çağındaki çocukların yüzde 30'unun demir eksikliği ile karşı karşıya olduğunu anlatıyor. Richards'a göre, dikkat ve odaklanma gibi zihinsel faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin minerallerin alınması için en önemli adımı sağlıklı bir kahvaltı oluşturuyor. Buna rağmen Türkiye'de çocukların 3'te 1 'i düzenli kahvaltı yapmıyor. Çocuklar için tam tahılların da eklendiği bir kahvaltının önem taşıdığını söyleyen Richards, bunun gün boyu enerji ihtiyacının sağlanmasında anahtar rol üstlendiğini ifade ediyor.

Yemek seçen çocuklar için keyifli öneriler…

Yazdır
Çocuklarımızı farklı yiyeceklerle tanıştırmak, yeni tadları kabullenmelerini sağlamak, bazı yiyeceklere karşı oluşturdukları tepkilerle başa çıkabilmek çoğumuz için zorlu bir süreçtir. Önceki yazımda da anlattığım gibi rahat olmak, çocuğu zorlamamak, iyi model olmak, onların midelerinin daha çok küçük olduğunu kabullenmek gibi alt alta sıralayabileceğimiz temel davranışların yanı sıra, yiyecekleri çocuğumuzun hoşuna gidebilecek farklı şekil ve yöntemlerle (ama onları kandırmadan) sunmak da bize bu süreçte yardım edecektir. İşte size 10 farklı öneri:

Dondurulmuş ve konserve yiyeceklerin beslenmedeki yeri

Yazdır

Hayat şartlarının özellikle de biz çalışan anneleri vakit açısından çok fazla zorlaması ile pratik çözümlere yöneldiğimiz bir gerçek. Bu pratik çözümlerin başında dondurulmuş ve konserve gıdalar geliyor. “Çocuğuma dondurulmuş veya konserve yiyecekler hazırlamak zorundayım, galiba onu yeteri kadar besleyemiyorum” kaygısı hemen hepimizin yaşadığı bir duygu. Hatta bazılarımız için bu kaygıdan öte vicdan azabı gibi bir şey... O zaman hep birlikte, biraz içimizi rahatlatalım...

0-3 YAŞ BEBEK BESLENMESİNDE YAPILAN HATALAR!

Yazdır
Son yapılan araştırmalar, bebeklerin 1 yaşında hamburger, kola ve patates kızartmasına başladığını ve benzeri birçok hatanın yaygın olarak yapıldığını gösteriyor.

“Çocukların bağışıklık sisteminin gelişiminde 0-3 yaş arası çok önemlidir. Bu yaşlardaki beslenme biçimi bireylerin ileriki yaşlardaki sağlığını ve olası hastalıklarını belirler. Çocukların fiziksel ve zihinsel açıdan tam anlamıyla gelişebilmeleri için 0-3 yaş arasında demir, protein ve zeka performansını etkileyen vitamin ve minerallerce zengin gıdaların tercih edilmesi son derece önem taşır.” diyerek aileleri uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, dengeli beslenme konusunda ailelerin bilinçli davranması gerektiğine dikkat çekiyor. Mocan, 1 yaşına kadar bebek beslenmesine gösterilen özenin ileriki yıllarda da devam etmesi gerektiğini, “abur cubur” olarak nitelendirilen çikolata, şeker ve kolanın üç yaşına kadar çocukların hayatına sokulmamasının gerekliliğini vurguluyor. Prof. Dr. Mocan ‘ın verdiği bilgiler ışığında ülkemizde 0-3 yaş bebek beslenmesi ile ilgili son durum şöyle:

TEMEL, İLK 3 YILDA ATILIYOR!

Yazdır

Acıbadem Hastanesi Büyüme ve Ergenlik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz ile, çocuğun doğumundan itibaren vücudunda hangi hormonların ne gibi işlevleri olduğunu, ilk 3 yılın önemini ve ergenlik döneminde dikkat edilmesi gereken noktaları konuştuk...


Çocuk-Endoktrin ve Ergenlik Uzmanı Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, aileleri boy kısalığı ve erken ergenliğe girme gibi sorunlar karşısında uyanık davranmaya çağırıyor. Unutmayalım ki, erken teşhis ve tedavi birçok sorunu sorun olmaktan çıkaran en önemli faktör… Ve işte, Büyükgebiz’in çocuk ve ergenlerin sağlığını yakından ilgilendiren önerileri…

İshal olan bebeğe C vitamini önerisi

Yazdır
Grip belirtileriyle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonunun, ishale dönüşmesinin bebeklerde tehlikeli sonuçlara yolaçabileceği bildirildi. Uzmanlar, ishal olan bebeğe C vitamini verilmesini ve sıvı takviyesi yapılmasını önerdi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Esef Karakuş, vücuttaki bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığını söyledi. Dr. Karakuş, grip belirtileriyle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonunun ishale dönüşmesinin, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Dr. Esef Karakuş, şöyle devam etti:

“Karın ağrısı, sık ve sıvı şekilde tuvalete çıkma, kusmayla ve keyifsizlik belirtisiyle başlayan ishal, bebeklerde önlem alınmadığı zaman ölüme yol açabilir. Bebeğin su kaybını önlemek için öncelikle bol su ve sıvı gıda verilmeli. Ağız yoluyla beslenme sağlanamazsa, serum takılmalıdır. Orta şiddetli ateşin de görüldüğü vakalar yakından takip edilmeli, hastalığın seyri mutlaka hekim tarafından izlenmeli, C vitamini için de bol bol meyve ve sebze yedirilmeli.“

Sayfa 1 / 2

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »

Www.BebekYemeklerim.coM Tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan İçerik kullanılması yasaktır.